Läs mer
Me gusta 1
Me gusta 1 är en ny bok för elever som börjar läsa spanska i år 6. Eleverna lär känna de spansktalande länderna på ett helt unikt sätt med den spännande och roliga tecknade serien, El Circo Mágico, som tar med eleverna på ett cirkusäventyr runt Spanien.
Tydliga mål
Varje kapitel i Me gusta 1 inleds med en tydlig målbeskrivning för eleven och avslutas med en kort utvärdering där eleven själv fyller i vad han/hon lärt sig efter varje kapitel.
Bra texter och galna sånger
De 15 bastexterna i Me gusta 1 är humoristiska, vardagsnära och mycket varierande. Språket är modernt och ungdomligt och i flera kapitel finns specialskrivna sånger som lär ut vokabulär och grammatiska klurigheter.
Enkla kommunikationsövningar
Med Me gusta 1 kommer eleverna snabbt igång med att prata spanska med varandra. Det finns flera väldigt enkla kommunikationsövningar redan i början av boken.
Tydlig grammatisk progression
Den grammatiska progressionen i boken är jämn och synliggörs för eleverna genom enkla förklaringar och tydlig layout.
Lärarhandledningen
I lärarhandledningen till Me gusta 1 har du som lärare ett stort stöd. Du kan på ett mycket enkelt och konkret sätt bygga upp en väl dokumenterad profil för varje elev, som ger dig en tydlig överblick över progression, måluppfyllelse och eventuella problemområden. Till varje kapitel i boken finns det roliga extraövningar i lärarhandledningen som att lösa korsord i par, spela rollspel, memory, rita och måla efter instruktion och mycket annat. Med spelet Viaje por España, får eleverna möjlighet att regelbundet repetera de språkliga moment de lär sig. Det finns också muntliga repetitionsövningar och test.
Me gusta 1 Plus
Med läromedelswebben Me gusta 1 Plus får eleverna ett utmärkt sätt att öva på allt det viktiga i grundläromedlet och kursplanen var de än befinner sig och när det passar bäst. Här finns övningar som passar olika lärstilar i varierande svårighet. I Me gusta 1 Plus lotsas eleverna, tillsammans med bokens språkmaskot, genom roliga interaktiva övningar, ljudfiler, korta filmreportage och mycket annat. På alla Libers Pluswebbar kan både lärare och elever se vilket arbete som är utfört och hur det har gått.
Du som är lärare abonnerar på Me gusta 1 Plus Lärarresurs. Där finns, utöver elevernas övningsmaterial, information som guidar dig till hur man använder webbens funktioner och gör arbetet med läromedelswebbarna till en del av din undervisning.
Me gusta fortsätter i årskurs 7–9.