Obs för att du säkert ska se rätt priser - logga in/registrera dig!
Om du inte är avtalskund rekommenderar vi att du går till Libers shop hos Adlibris, där du kan köpa alla Libers produkter.

Obs! Beställningar som görs på www.liber.se levereras direkt, önskar du senare leveranstid måste beställningen göras till Kundservice.

Så här beställer du
Stäng <

Din lista är tom

E-posta listan

Stäng x      Avbryt

Text - kommunikation

Att skriva är ett hantverk och ett sätt att utveckla tankar. Det är roligt att kunna uttrycka sina känslor med ord, att berätta om upplevelser och att påverka genom att skriva. Det är härligt att ha ordet i sin hand. Det är också ett krav – i skolan, i alla typer av jobb och privat – att kunna formulera sig skriftligt. Läs mer

Suzanne Rosendahl, Åke Pettersson, Lars Petersson

Smakprov

Om författarna

Lämplig för


Fungerar läromedlet till Gy2011?


Titel   Inkl moms Antal Köp/Spara

Text

978-91-47-09002-0

Utgivningsår: 2009 , Upplaga: 4
Omfång: 192 sidor

  364 kr  (386 kr)   

Fungerar läromedlet till Gy2011?

Boken kan användas i ämnet Mediekommunikation, kursen Textkommunikation enligt GY 2011.

Läs mer

Text tar sitt avstamp i språkets form och funktion och leder sedan över till skrivprocessen och det praktiska arbetet med hur man kan disponera och formulera olika slags texter. Framförallt beskriver och förklarar boken hur man bygger upp journalistiska texter, informationstexter och reklamtexter. Den tar också upp vad man ska tänka på när man skriver texter för webben.

Den här fjärde upplagan är kraftigt omarbetad och har fått helt nya bilder, nu i färg.

Boken kan användas i ämnet Mediekommunikation, kursen Textkommunikation enligt GY 2011.

Om författarna

Författargruppen består av Suzanne Rosendahl, skribent och lärare vid Stockholms Universitet och IHM, Åke Pettersson, journalist vid Sveriges Radio och Lars Petersson, skolledare vid Polhemskolan i Lund.