Fungerar läromedlet till Gy2011?
Religion och sånt vänder sig främst till yrkesprogrammen. Boken passar utmärkt för den nya kursen Religionskunskap 1.
Religion och sammanhang är avsedd för de högskoleförberedande programmen och passar utmärkt för Religionskunskap 1.
Läs mer
Religion och sånt
Religion och sånt vänder sig främst till yrkesprogrammen. Boken passar utmärkt för den nya kursen Religionskunskap 1. Tilltalet är personligt och utgår från elevers och ungdomars livsvärld utan att tappa djup i ämne och framställning.
De olika religionernas centrala budskap, etik och reflexion kring de stora livsfrågorna går som en röd tråd genom boken. Varje kapitel avslutas med en kort sammanfattning. Boken innehåller även många och varierade uppgifter som inbjuder till diskussion, eftertanke och ställningstagande.
Religion och sånt inleds med ett kapitel om etik som ger grund för diskussioner om livsfrågor. Detta följs av ett
kapitel om naturfolkens religioner. Därefter behandlas de fem världsreligionerna i en följd. Kvinnornas roll och religionsutövningen i dagens Sverige behandlas utförligt. Boken avslutas med tre avsnitt som behandlar New Age, esoteriska rörelser samt sekter.
Religion och sammanhang
Religion och sammanhang är avsedd för de högskoleförberedande programmen och den passar utmärkt för den nya kursen Religionskunskap 1. Boken har samma kapitelindelning som Religion och sånt men innehållet är både breddat och fördjupat. Diskussionen om kvinnornas ställning är integrerad i respektive kapitel.
De stora världsreligionerna presenteras utifrån ett återkommande mönster:
- Grundtankar – ursprung
- Vardag och högtid
- Riktningar
- Uppgifter
I varje kapitel finns sidhänvisningar till antologin och förslag på andra böcker för vidare läsning
Religion och sammanhang – antologin
I antologin finns en mängd centrala texter hämtade från judendomen, kristendomen, islam, hinduismen, buddhismen, de kinesiska religionerna samt naturfolkens religioner. Dessutom texter som anknyter till temastudier om New Age, satanism, sekter samt kvinnan i religionen.
Till varje religion eller tema finns olika texter; urkundstexter, analyserande texter som direkt anknyter till religionens eller temats kärna, texter som mer kretsar kring den personliga upplevelsen och förståelsen samt uppgifter av skilda slag. De flesta av dessa texter går inte att hitta i andra antologier. Texturval är gjort av Börge Ring och Anna Sjöstrand.
Antologin finns inläst hos Inläsningstjänst.