Obs! För att du ska du säkert ska se rätt priser - logga in eller registrera dig!
Om du inte är avtalskund rekommenderar vi att du går till Libers shop hos Adlibris, där du kan köpa alla Libers produkter.
Beställningar som görs på liber.se levereras direkt, önskar du senare leveranstid måste beställningen göras till Kundservice.

Stäng <

Din lista är tom

AKTIVA LÄRARE - Aspe-
rgers syndrom

- vad lärare behöver veta

Boken ger alla lärare en bra utgångspunkt för att arbeta med och undervisa barn med Aspergers syndrom. Boken är skriven ur en lärares perspektiv och ger enkla råd och praktiska tips som kan tillämpas i klassrummet. Läs mer

Matt Winter

Översättare: Lena Henrikson

Smakprov

Om författarna

Lämplig för


Titel   Exkl moms Antal Köp/Spara

AKTIVA LÄRARE - Aspergers syndrom

978-91-47-01525-2

Utgivningsår: 2008 , Upplaga: 1
Omfång: 112 sidor

  162 kr  (153 kr)   

Läs mer

Alla kan undervisa barn med AS så länge man har rätt förhållningssätt. Här får du hjälp att hitta de rätta verktygen för att på bästa möjliga sätt underlätta för din elev i de olika situationer som kan uppstå under skoltid. Författaren presenterar en sammanfattning av aktuell, relevant litteratur inom området, såsom social träning, läxor och vad som är bra att tänka på i klassrummet och på skolgården.

Om författarna

Matt Winter är lågstadielärare från Nya Zeeland med lång erfarenhet av barn med Aspergers syndrom. På sin fritid arbetar han inom frivilligorganisation med undervisning av barn med AS.