Fler licenser har delats ut än antal elever i min grupp, vad gör jag?
Ibland råkar läromedlet läggas till 2ggr till en grupp, det står då att dubbla mängden licenser är tilldelade fast dom inte är det.
Se ex. nedan i bild.
18 licenser av Alles Deutsch är beställda, 9st elever är inlagda i en grupp. Läromedlet har råkat läggas till 2 ggr (se två bilder av samma läromedel) = systemet tror att 18 licenser är tilldelade. Det går då inte att dela ut dessa i en annan grupp.
Lösning: Gå in i gruppen du skapat, klicka på Ta bort läromedel, bocka i en eller båda, välj nästa och bekräfta. Läromedlet kommer nu försvinna helt ur gruppen, även om du endast bockat i en ruta av läromedlet.
Klicka sedan på Lägg till läromedel och lägg till läromedlet på nytt. Nu kommer du se korrekt antal tillgängliga licenser och kan lägga till läromedlet i en annan grupp eller lägga till fler elever.