Kurslitteratur     Den nya affärsredovisningen

Högskola

Den nya affärsredovisningen

Sveriges mest använda redovisningsbok som ger studenterna allt de behöver för att lyckas med affärsredovisningen.

icon Grunderna i redovisning byggs successivt på med nya utmanande redovisningsområden.
icon Fri tillgång till det webbaserade ekonomiprogrammet Spiris (fd Visma Spcs).
icon Marknadens starkaste pedagogiska upplägg.
image
DNA upplaga 23

Nytt för upplaga 23

  • Rejält omarbetats för att bli mer fokuserad, överskådlig och pedagogiskt sammanhållen.

  • Textbokens omfång har minskat men nu med en starkare pedagogisk tråd.

  • Tydliga tröskelbegrepp, relevanta lagrum och kapitelvisa mål stärker progression och stödjer självständiga studier.

  • Övningar och lösningar integrerats i en gemensam volym för bättre överblick och effektivare lärande.

Den 23e upplagan kommer i lager till höstens kursstart, 2026.

DNA 50-50 1-3

1. Tydlig begreppsstart

IASB:s definition av skuld och tre kriterier ger studenten ett exakt ramverk: Vad är en skuld och när ska den redovisas?

2. Från teori till förståelse

Definitionen bryts direkt ned i förklaringar och exempel (t.ex. förutbetalda intäkter), så att begreppet blir praktiskt begripligt.

3. Överblick av innehållet

En strukturerad lista visar vilka typer av skulder som ingår – studenten ser helheten i balansräkningens kreditsida.

DNA 50-50 4-6

4. Koppling till verklig bokföring

BAS-planens kontogrupper gör sambandet tydligt mellan teori och praktisk kontering i svenska företag.

5. Begrepp som styr analys

Indelningen i kort- och långfristiga skulder förklaras och kopplas till lagkrav och likviditet – centralt för förståelse, inte bara registrering.

6. Lärande i handling

Ett konkret exempel med ränta och amortering visar hur allt hänger ihop i balans- och resultaträkning – från begrepp till bokföring.

place holder 50-50

Presentationsmaterial

Vi kommer att erbjuda lärarmaterial, till upplaga 23, i Power point-format.

Kontakta [email protected] för att få tillgång till det.

DNA laptop

Webbaserat ekonomiprogram

I ett samarbete med Spiris (fd Visma Spcs) erbjuder Liber dig som läser Den nya Affärsredovisningen fri tillgång till ekonomiprogrammet Spiris. Som läsare av Den nya affärsredovisningen har du möjlighet att använda ett modernt ekonomiprogram. Läs mer om programmet på spiris.se

Hämta programmet (student) här: www.vismaspcs.se/elevlicens

Ange utbildningskod: hc5q2

Support

Du som är student och använder Spiris kan enkelt lära dig mer eller få hjälp av Spiris. Filmer, vanliga frågor och skriven hjälp hittar du på Övningsplatsen för Spiris.

Om du har frågor som rör bokföring rekommenderar vi dig att ställa dem direkt till din lärare.

om-forfattarna

Författare

Per Arvidson är lärare och forskare vid Företagsekonomiska institutionen vid Ekonomihögskolan, Lunds universitet och konsult i Blueberryhill Management Consulting.

Thomas Carrington är professor inom redovisning och revision vid Åbo akademi. Han är läroboksförfattare i redovisning och revision på högskolenivå.

Gustav Johed är professor vid Stockholms universitet. Han undervisar främst i externredovisning och forskar om redovisningens roll i bolagsstyrning.

Isabella Nordlund är forskare och lärare vid Handelshögskolan i Stockholm och har dessförinnan under flera år undervisat i affärsredovisning vid Stockholms universitet.

Missa inga nyheter

Prenumerera på Libers nyhetsbrev för att se och prova den nya utgivningen, få inspiration, erbjudanden och inbjudningar till event.

Prenumerera